Czym powinna charakteryzować się dobra kreska komiksowa??

Luźne rozmowy na dowolne tematy

Co jest najbardziej istotne w kresce komiksowej?

Cieniowanie- kreskowanie, line arty i pochodne
1
25%
Hiperrealizm- digital art, foto manipulacje (w tym detale- las, trawa, liście.... wszędzie liście, listki i te źdźbła....)
0
Brak głosów
Ekspresja- każda strona może stanowić osobne dzieło
2
50%
Kolorystyka- dobór barw do ogólnego nastroju fabuły
0
Brak głosów
Estetyka wykonania- tzw czyste dopieszczone rysunki
0
Brak głosów
Proporcje i kanon- warsztat nade wszystko!
1
25%
Dynamika- nie ważne o co chodzi kadry mają być powykręcane a postacie mają skakać z jednego w drugi. Akcja to jest to co lubię!
0
Brak głosów
Forma publikacji- Wszystko już odkryto więc każda nowa forma publikacji przykuwa moją uwagę. Przewracanie kartek jak w realu, animacje itp.
0
Brak głosów
Oldschool- Stara szkoła rządzi!
0
Brak głosów
Inne- dopisz
0
Brak głosów

Liczba głosów: 4

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Czym powinna charakteryzować się dobra kreska komiksowa??

Postautor: Rydyger » pt gru 16, 2016 3:18 pm

No właśnie- czym powinna charakteryzować się dobra kreska w komiksie? Co decyduje o tym, że nie możemy oderwać oczu od rysunku?
Czy są to:
Cieniowanie- kreskowanie, line arty i pochodne
Obrazek
Hiperrealizm- digital art, foto manipulacje
Obrazek
Ekspresja- każda strona może stanowić osobne dzieło
Obrazek
Kolorystyka- dobór barw do ogólnego nastroju fabuły
Obrazek
Estetyka wykonania- tzw czyste dopieszczone rysunki
Obrazek
Proporcje i kanon- warsztat nade wszystko!
Obrazek
Łamanie standardów- coś nowego ale wiadomo o co chodzi
Obrazek
Dynamika- nie ważne o co chodzi kadry mają być powykręcane a postacie mają skakać z jednego w drugi. Akcja to jest to co lubię!
Obrazek
Forma- Wszystko już odkryto więc każda nowa forma publikacji przykuwa moją uwagę. Przewracanie kartek jak w realu, animacje itp.
Oldschool- Stara szkoła rządzi!
Obrazek
Karykatura- Przerysowane emocje a nawet całe postaci
Obrazek
Detale- las, trawa, liście.... wszędzie liście, listki i te źdźbła....

Niestety ale w ankiecie może być maksymalnie dziesięć pozycji więc nie wszystkie mogłem w niej zawrzeć. Piszcie co wg Was jest najważniejsze w kresce komiksowej.
Obrazek

Awatar użytkownika
UchuuPanda

Re: Czym powinna charakteryzować się dobra kreska komiksowa??

Postautor: UchuuPanda » pt gru 16, 2016 4:19 pm

Moim zdaniem powiedziałabym, że czytelnością i pomysłem... Warsztat i znajomość proporcji też są ważne, nawet jeśli nie rysuje się realistycznie ponieważ dobrze jest znać zasady aby je łamać. Ale szczerze, to według mnie trudno określić "dobrą kreskę komiksową", komiks może zostać narysowany w różnych stylach, to wszystko zależy od efektu jaki chce się uzyskać, i każdy z w/w elementów może być ważny w zależności od pomysłu jaki miał artysta i historii jaką chce opowiedzieć... Osobiście nie przepadam za zbytnim hiperrealizmem w komiksach, wolę prostszą kreskę, którą się łatwiej czyta, ale nie oznacza to, że nie można zrobić dobrego komiksu w stylu hiperrealistycznym. :)

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » pt gru 16, 2016 10:57 pm

Czyli (popraw mnie jeśli się mylę) skłaniasz się ku temu co nazwałem "łamaniem standardów". Prosta kreska z zachowaniem estetyki i kanonów lecz lekko przerysowana w niepowtarzalnym stylu autora?
Obrazek

Awatar użytkownika
lomcia
Kontaktowanie:

Postautor: lomcia » sob gru 17, 2016 1:00 pm

Estetyka i forma bym się tak wyraziła. Ważna jest fabuła i by było to dość czysto wyjaśniane. Estetyka czasem może odejść na bok jeśli Forma jest baaaardzo dobra
Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem – życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią. - Heraklit z Efezu

Odwiedź mnie po więcej stron komiksów na blogu
Obrazek

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » sob gru 17, 2016 5:16 pm

Lomcia ale ja typowo o kreskę się pytam bo jak wiadomo fabuła to klucz do sukcesu. Dopasowanie stylu do opowieści a ściślej mówiąc do sposobu narracji jest równie ważne jak sama fabuła. Pisząc o formie masz na myśli taką jak przedstawiłem w ankiecie czy ogólne odbiór? W ankiecie miałem na myśli przeróżne wariacje cyfrowe- aplikacje, animowane przejścia z ramki na ramkę, ze strony na stronę itp. a nawet animowane komiksy- animacje w ramkach, filmiki itd
Obrazek

Awatar użytkownika
lomcia
Kontaktowanie:

Postautor: lomcia » ndz gru 18, 2016 12:19 am

haha, to ja nie ogarniam, napisałam co mi się najbardziej podoba. i zostane że z całej ankiety Cieniowanie- kreskowanie, line arty i pochodne
Jesteśmy i nie jesteśmy zarazem – życie jest ciągłą zmianą, jest ciągłym rodzeniem się i śmiercią. - Heraklit z Efezu

Obrazek

Awatar użytkownika
lomcia
Kontaktowanie:

Postautor: lomcia » ndz gru 18, 2016 12:19 am

czy to jest Boris Johnson czy Donald Trump w karykaturce? :D

Obrazek

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » ndz gru 18, 2016 3:49 pm

Trump :D
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Papercat

Postautor: Papercat » ndz gru 18, 2016 5:28 pm

Odsuwając wszelkie osobiste upodobania na bok - tym co charakteryzuje w ogólności dobrą kreskę jest moim zdaniem ekspresyjność. Jakkolwiek piękne i pomysłowe nie byłyby rysunki, póki nie będą przekazywały odpowiednich emocji, nie będą też w stanie robić dobrze klimatu i dawać poczucia immersji. A chyba każdemu rysownikowi zależy na tym, by czytelnik czuł się wciągnięty w wykreowany przez niego świat?

I przy okazji, ekspresyjność nie oznacza że każda strona może stanowić osobne dzieło, chyba że znaczenie tego terminu się ostatnimi czasy zmieniło? ;)

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » pn gru 19, 2016 3:14 pm

Zgodzę się, że ekspresja jest ważna nie mniej jednak ciągłe jej nadużywanie prowadzi wręcz do karykatury. O ile w zabawnej opowieści jest to pożądane o tyle w historiach mrocznych (np detektywistycznych) ekspresja w nadmiarze prowadzi albo do patosu albo do "przerysowania". Są rysownicy którzy na 200 stron komiksu narysują kilka kadrów z otwartymi ustami :!: Serio zdziwiłem się i to mocno jak przyjrzałem się po latach niektórym komiksom. Podsumowując ekspresja musi być ale należy ją traktować jak szlachetną przyprawę i dodawać z umiarem w zależności od potrawy ;)
Obrazek

Wróć do „Offtop”