Czym powinna charakteryzować się dobra kreska komiksowa??

Luźne rozmowy na dowolne tematy

Co jest najbardziej istotne w kresce komiksowej?

Cieniowanie- kreskowanie, line arty i pochodne
1
25%
Hiperrealizm- digital art, foto manipulacje (w tym detale- las, trawa, liście.... wszędzie liście, listki i te źdźbła....)
0
Brak głosów
Ekspresja- każda strona może stanowić osobne dzieło
2
50%
Kolorystyka- dobór barw do ogólnego nastroju fabuły
0
Brak głosów
Estetyka wykonania- tzw czyste dopieszczone rysunki
0
Brak głosów
Proporcje i kanon- warsztat nade wszystko!
1
25%
Dynamika- nie ważne o co chodzi kadry mają być powykręcane a postacie mają skakać z jednego w drugi. Akcja to jest to co lubię!
0
Brak głosów
Forma publikacji- Wszystko już odkryto więc każda nowa forma publikacji przykuwa moją uwagę. Przewracanie kartek jak w realu, animacje itp.
0
Brak głosów
Oldschool- Stara szkoła rządzi!
0
Brak głosów
Inne- dopisz
0
Brak głosów

Liczba głosów: 4

Awatar użytkownika
Papercat

Re: Czym powinna charakteryzować się dobra kreska komiksowa??

Postautor: Papercat » pn gru 19, 2016 7:50 pm

Spokojnie, mówiąc że ekspresja jest najważniejsza, nie mam na myśli, że powinno się odwalać Muncha na każdym kadrze. :P
Jest mnóstwo bardziej subtelnych sposobów ekspresji niż mimika postaci, wspomniane kryminały choćby zręcznie używają cienia, by generować nastrój grozy. Używanie spójnej palety kolorów również jest metodą ekspresji. Jeśli chce się robić sztukę to od ekspresji się nie ucieknie, jako że ekspresja to najogólniej wywoływanie odczuć u odbiorcy, a sztuka sztuką jest bo odczucia jakieś wywołuje.

Awatar użytkownika
Człowiek Zworka

Postautor: Człowiek Zworka » pn gru 19, 2016 11:22 pm

Prawda! Ekspresja, nie tyczy się tylko przekazywania "wyolbrzymionych" uczuć i jak dla mnie polega tylko na przekazaniu czytelnikom odczuć bohaterów. Może to być jedynie krzywe spojrzenie, lekki uśmiech- ekspresja to przedstawianie każdego uczucia :D Co do kreski... widziałem naprawdę wiele pięknych kresek w komiksach, mangach itd. Szarpane, do szczytu możliwości wymuskane, niewyraźne, zbyt wyraźne... Wszystko zależy od gustu czytelnika... Na moim etapie (poziom -1) kreska po prostu ma przedstawiać fabułę i otoczenie tak, jak chce autor by zostało to odebrane przez czytelników. Jeśli i fabuła jest do "czterech liter", no to bida z nędzą, jak u mnie.
"I do things my own way! So don't give me any lip about it! 8-) " - Roronoa Zoro

Awatar użytkownika
Człowiek Zworka

Postautor: Człowiek Zworka » pn gru 19, 2016 11:24 pm

Poza tym Rydger, dobry pomysł na dyskusję, pozdrawiam :)
"I do things my own way! So don't give me any lip about it! 8-) " - Roronoa Zoro

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » wt gru 20, 2016 2:30 am

Papercat: Myślę, że się rozumiemy ;)
CzłowiekZworka: Dzięki :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Horned Miriael

Postautor: Horned Miriael » wt gru 20, 2016 2:13 pm

Hmm, to chyba zależy od komiksowego gatunku. Ja jest komedia to najlepiej żeby kreska była czytelna i "gładka" =P. Płynne i zaokrąglone linie to jest to... Z resztą dla mnie to niema większego znaczenia. Ważne żeby historia była na poziomie, bo jak fabuła jest do dupy to i dobre rysunki nie pomogą. Ważne jest też prowadzenie po przez kadrowanie. Osobiście lubię w jaki sposób robi to Mingola, ile on
litrów czarnego tuszu wylewa i rysuje w takim niepowtarzalnym szkaradnym stylu :D.

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » wt gru 20, 2016 4:44 pm

Niestety ale czarno-biała stylistyka traci w cyfrowej publikacji i to mocno. Sądzę, że komiksy czarno-białe dużo lepiej wyglądają w analogowym- tradycyjnym druku. Z kolorem różnie to bywa. Tutaj chyba dużą rolę zaczyna odgrywać estetyka.
Jestem gotów stwierdzić, że na line arcie najszybciej wychodzą luki warsztatowe a co za tym idzie przy odpowiedniej dawce samokrytyki można najszybciej owy warsztat wypracować. Może to stąd tak wielu zaczynało od tego typu komiksów? Kolor wśród początkujących jest dobry bo podnosi on u czytelnika wrażenie estetyki nie mniej jednak zakrywając błędy tam i ówdzie ;)
Każdy oczywiście jest inny i musi przejść własną drogę która prowadzi do samodoskonalenia. To o czym napisałem to tylko moje własne obserwacje.
Obrazek

Wróć do „Offtop”