Obrazek miesiąca

Luźne rozmowy na dowolne tematy
Awatar użytkownika
suzigama
Kontaktowanie:

Obrazek miesiąca

Postautor: suzigama » czw gru 17, 2015 6:42 pm

Obrazek miesiąca to zabawa polegająca na rysowaniu postaci z naszych komiksów w jakiejś konkretnej sytuacji lub miejscu. Pomysł do obrazka na dany miesiąc wybieramy wspólnie w głosowaniu. Od strony technicznej wygląda to w następujący sposób:
— Od 1 do 5 każdego miesiąca zgłaszamy swoje pomysły na obrazek miesiąca w temacie "Obrazek miesiąca (tu miesiąc np. grudzień) zgłoszenia pomysłów". Każdy zgłasza jeden pomysł, który może ewentualnie wymienić na inny w trakcie tych pięciu dni.
— Od 6 do 10 głosujemy na pomysły które najbardziej się nam podobają w temacie "Obrazek miesiąca (tu miesiąc np. grudzień) głosowanie" (każdy ma jeden głos).
— 11 zostaje ogłoszony pomysł, który zdobył największą ilość głosów i zabieramy się za rysowanie, na które mamy czas do końca miesiąca.

* A za rok wydajemy kalendarz z wybranymi obrazkami z każdego miesiąca promujący nasze twory i webkomiksy :P Bo czemu nie, a i muszę was jakoś zachęcić do brania udziału w tej zabawie. Więc się starajcie żeby obrazki były jak najładniejsze to i kalendarz będzie piękny. Pamiętajcie, na każdy obrazek macie aż 20 dni (nie licząc lutego ;P) więc się nie spieszcie i powoli dążcie do perfekcji. Powodzenia.

Dane techniczne obrazków:
- ilustracja powinna mieć wymiary 4960x3508 pikseli (jest to konieczne jeśli ewentualny wydruk ma być dobrej jakości)
- starajcie się rysować tak aby ważne elementy obrazka nie stykały się z krawędziami i były od nich trochę odsunięte, bo jeśli będzie potrzebne przycięcie obrazka aby go lepiej dopasować do formatu wydruku to może się stać tak, że utnie wam fragment postaci.
- pamiętajcie aby zachować obrazek w formacie obsługującym warstwy np. PSD, GIMP, SAI

No to chyba wszystko na razie, jeśli ktoś zauważy, że coś w opisie zabawy wymaga zmian to niech od razu to tu napisze.
"..."

Awatar użytkownika
suzigama
Kontaktowanie:

Re: Obrazek miesiąca

Postautor: suzigama » czw gru 17, 2015 6:44 pm

Tematem obrazka miesiąca na grudzień jest !!! Świętowanie Sylwestra !!!
Te wykrzykniki są po to żebyście zwrócili uwagę i później nie pytali "A jaki jest temat na grudzień?" :shock:
"..."

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » czw gru 17, 2015 7:08 pm

Pisałem o tym na poprzednim forum. Nie wiem czy uda mi się to wytłumaczyć równie przystępnie ale się postaram.
Jeżeli na serio myślicie o wydaniu kalendarza to musicie przestrzegać jasnych wytycznych drukarni. Na jakość druku wpływa rozdzielczość DPI. Większość szanujących się gazet robi grafiki w 1200DPI ale już całkiem niezłą ostrość można uzyskać przy 600. Wszystko zależy jak wielki ma być to druk. Poza tym ważne jest jakie ma być nasycenie czerni w rysunku czarno- białym, kolorowym no i jaka ma być kompresja koloru- CMYK, RGB, jRGB, czy sRGB. Istotne są również wytyczne czcionki gdyby takowa miała się pojawić. Dobra drukarnia oczekuje trzech plików wykonawczych- PSB/PSD, PNG i TIFF.
Zaznaczyć muszę, że różnica w jakości jest widoczna. Sami pomyślcie jak będzie wyglądać kalendarz jeśli np. Suzi rozciągnie swój rysunek 1400x 1200 dwukrotnie na jednej stronie, a dajmy na to mój- wykonany w 600DPI (roz 6071x 8598- przy zachowaniu proporcji kartki A4) zwęzi czterokrotnie… Dlatego trzeba ustalić konkrety pod hasłem REGULAMIN, by kalendarz później był spójny. Nie ufam internetowym drukarniom które drukują wszystko bez zastrzeżeń. Sam pracowałem w drukarni i śmierdzi mi to chachmęctwem. Później powiedzą, że to wina kreatora internetowego… Radzę poszukać fizycznej drukarni. Jeśli to problem to mogę się tym zająć.
Obrazek

Awatar użytkownika
suzigama
Kontaktowanie:

Postautor: suzigama » pt gru 18, 2015 12:12 am

Dobra, Rydyger, skoro pracowałeś na drukarni i się na tym znasz to zajmij się tym tematem bo szczerze to już mnie od tego głowa boli. A ja będę sobie po cichutku rysowała bo chociaż na tym się odrobinę znam ;)
"..."

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » pt gru 18, 2015 11:10 am

Dobra. Poczytajcie trochę o druku i DPI. Jak coś ustalicie to dajcie znac.
pisane z tel.
Obrazek

Awatar użytkownika
suzigama
Kontaktowanie:

Postautor: suzigama » pt gru 18, 2015 4:26 pm

Trochę sobie poczytałam i załamka bo się zaczęłam zastanawiać czy stworzenie obrazka odpowiedniego do wydrukowania jest w ogóle możliwe (brzmi irracjonalnie ale to prawda). -_- Nie wiem jak mam zrobić ten obrazek żeby było dobrze, o co kaman z tymi głębiami koloru, jakimiś krzywymi "feel like a down" :(
"..."

Awatar użytkownika
WhitedoveHemlock

Postautor: WhitedoveHemlock » pt gru 18, 2015 7:50 pm

Moim zadaniem (kiedyś miałam zajęcia z przygotowywania materiałów marketingowych, ulotki, kalendarze), przynajmniej na razie - niech każdy kto chce brać udział - zrobi art w formacie A4 i 600 DPI - powinno wystarczyć. Na stronę można oczywiście wrzucać mniejsze, lżejsze pliki, ale niech każdy posiada większą kopię na dysku. No i ważne są spady więc, tak jak pisała Suzi niech ważne elementy będą odsunięte od krawędzi.
Co do barw, to zależy pewnie od drukarni jaką paletę barw preferują, ale jakoś nigdy nie miałam problemu z przerobieniem RGB na CMYK bez utraty jakości, czy kolorów.

Trzeba brać się za rysowanie więc, na szybko to powinno wystarczyć D:

Krzywe to nic strasznego ;> liczą się gdy dodaje się na rysunku napis, który potem przed drukiem trzeba przerobić na krzywe w programie, by nie martwić się o fonty <z tego co pamiętam>.

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » pt gru 18, 2015 8:38 pm

Nie pamiętam dokładnie jakie to były wartości ale pilnujcie by prześwit warstwy nie spadł poniżej 80%. Co do głębi czerni muszę się zorientować jeszcze ale potwierdzam słowa przedmówczyni- kartka A4 w 600DPI powinno wystarczyć. Swój komiks też tak przygotowuję. Konwersja RGB do CMYK w PS to małe "pifko".
Nie wiem jaką formę miałby mieć ten kalendarz ale jeśli na każdy miesiąc inny obrazek to zapewne jakiś przekładany by był, więc zależy nam chyba by każdy obrazek prezentował się równie ładnie.
Obrazek

Awatar użytkownika
suzigama
Kontaktowanie:

Postautor: suzigama » pt gru 18, 2015 9:54 pm

Spoczko, wszystko fajnie tylko, że nie wiem w jakich programach rysujecie ale ja to robię w SAI i tam znalazłam tylko 300dpi dla A4. No i teraz nie wiem jak się mam do tego rysowania zabrać :( A zresztą co ja się martwię. Przecież z każdego miesiąca, do kalendarza wybierzemy po jednym obrazku, a na pewno znajdą się osoby które stworzą odpowiednio dopasowaną grafikę i przy tym ładniejszą od mojej. Uff problem z głowy, mam teraz jedenaście miesięcy żeby ogarnąć co i jak z tymi dpi, konwersją do CMYK itp. ;) Genius
"..."

Awatar użytkownika
Rydyger
Kontaktowanie:

Postautor: Rydyger » sob gru 19, 2015 10:40 am

Musiałbyś sprawdzić czy w ty SAIu da się zapisać projekt do PSD i jak wypadłaby późniejsza konwersja DPI w Photoshopie do 600DPI
Obrazek

Wróć do „Offtop”